A KÚRIA ÉPÍTÉSZETI ÉRTÉKEI ÉS RENDELTETÉSE
A Henter-kúria jellegzetes vidéki barokk épület, a környék legrégibb ilyen jellegű műemléke és az egyetlen, amely a Csíki-medencében megmaradt. Az épület leglátványosabb dísze a nyitott tornác, amelynek ornamentikája a reneszánsz és a barokk elemeit ötvözi. Az első oszlopok attikafalat tartanak, a barokk korra jellemző háromszög formájú timpanonos falazattal, amelyen a Henter család címere látható: a koronán álló, nyakán nyílvesszővel sebzett daru felemelt lábában követ tart.
A felújítási munkálatok 2017-ben, a Henter-kúria diadalív alakú kapujának restaurálásával kezdődtek, majd 2020 és 2023 között a kúria helyreállításával folytatódtak.
A kúria tetőszerkezete zsindellyel borított, megtört felületű barokk tető volt, amely a jelen rekonstrukció alkalmával cserép borítást kapott.
Az épület téglalap formájú alaprajza a népi építészet hatására utal: a kúria tengelyében elhelyezkedő alápincézett pitvar két oldalán szobák (ebédlő, hálószobák, konyha, mellékhelyiségek) voltak. Ezek a terek új rendeltetést kaptak, hiszen a megújuló kúriában összekötik a múltat a jelennel.
2011-ben Csíkszentimre Község Polgármesteri Hivatala vásárolta meg az épületet 233.335 lejért. Felújítása az Európai Unió támogatásával a Regionális Operatív Program keretében zajlott 2020 és 2023 között. A restaurálási terveken Guttmann Szabolcs nagyszebeni főépítész vezetésével és a csíkszeredai Vallum Kft., személy szerint Korodi Szabolcs koordinálásával több tervezői iroda dolgozott. A restaurálási és a helyreállítási munkálatokat a csíkszeredai Impex Aurora Kft. végezte.
A felújítás összértéke: 8.868.938,36 lej.